Chcemy zaoferować uczniom i nauczycielom Państwa szkoły niecodzienne spotkanie z panem Waldemarem Smaszczem. Wybitnym człowiekiem, znawcą polskiej literatury. Wyróżnia go talent do bardzo ciekawego przekazywania wiedzy uczniom, jak i nauczycielom. Każdą historię potrafi niesamowicie urozmaicić oraz dodać do niej wiele elementów humorystycznych. Ogrom wiedzy, jaką posiada łączy z wieloma ciekawostkami, dzięki czemu po prostu każdy chce go słuchać.

Dlaczego warto?

Naszym celem jest przekazanie uczniom wiedzy, której nie znajdą w zwykłych podręcznikach oraz w internecie. Zależy nam na przełamaniu codziennej rutyny. Chcemy, aby zajęcia, były przyjemniejsze, niosły ze sobą wartość, oraz aby wniosły coś inspirującego do życia każdego z uczniów. Pragniemy przekazać uczniom wiedzę i historię od praktycznej strony. Chcemy, aby uczniowie dowiedzieli się czegoś nowego, co jest tak bardzo związane naszą polską kulturą i dziedzictwem narodowym. Chcemy, aby poznali ikonę polskiej poezji, którą jest m. in. ks. Jan Twardowski. Pragniemy pokazać historię od praktycznej strony, że prócz słów liczą się również czyny, a ks. Jan Twardowski, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert i Jan Kochanowski są tego idealnym przykładem.

Kim jest Waldemar Smaszcz?

Jest wybitnym historykiem literatury, tłumaczem, eseistą oraz uznanym krytykiem literackim. Jest autorem kilkunastu książek, w tym kilku o ks. Janie Twardowskim, z którym przyjaźnił się przez ponad 20 lat aż do jego śmierci w 2006 roku. Jest dwukrotnym zdobywcą nagrody UW za badania naukowe. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice.

Ile czasu trwa spotkanie?

Nasze spotkanie chcemy poprowadzić podczas lekcji z języka polskiego. Możemy umówić się na wystąpienie, które potrwa jedną godzinę lekcyjną, lub dwie, w zależności od państwa preferencji oraz rozkładu zajęć uczniów.

Co ze spotkania wyniosą uczniowie? — Podsumowanie

• oferta dotyczy szkół średnich,
• spotkanie będzie idealnym rozwiązaniem dla uczniów wybierających fakultet z języka polskiego i dla tych, którzy już na ten kierunek uczęszczają,
• uczniowie poznają biografię ks. Jana Twardowskiego oraz ciekawostki z życia innych wybitnych poetów,
• dowiedzą się wielu historyjek, które nie są dostępne w podręcznikach i w internecie,
• wszyscy zebrani będą mogli zaczerpnąć inspiracji z życia ks. Jana Twardowskiego oraz innych wybitnych polskich poetów
• zdobędą praktyczną wiedzę, którą będą mogli stosować od razu po zakończeniu spotkania,
• możliwość zadania pytań prelegentowi Waldemarowi Smaszczowi,
• zobaczą inne (bardziej praktyczne) spojrzenie na polską literaturę i poezję. Naszym celem jest pokazanie, że literatura i poezja nie jest tak nudna, jak większości młodych osób może się to wydawać.

• Informacje zdobyte na spotkaniu w znacznym stopniu mogą przydać się uczniom podczas pisania rozprawek, matury z języka polskiego oraz oczywiście w życiu codziennym.

Tematy do wyboru;

Posiadamy szerokie spektrum tematów, a ich wybór jest dowolny indywidualnie dla każdego nauczyciela. W ciągu jednego spotkania możemy zrealizować ich 2 lub nawet 3. A są to:

1. Na czym polegał fenomen poezji ks. Jana Twardowskiego,
2. Odnowienie języka poetyckiego poprzez zanurzenie w języku potocznym – Ks. Jana Twardowskiego dzieło na miarę Jana Kochanowskiego.
3. „Bóg ukrył się dlatego, by świat było widać…” ks. Jan Twardowski – poeta przyrody.
4. „Miłość przed grzechem i po grzechu zostaje ta sama”. Ks. Jan Twardowski – poeta paradoksu.
5. Przyjaźnie literackie – ks. Jan Twardowski i Jan Paweł II.
6. Przemiany polskiego języka poetyckiego – od Jana Kochanowskiego do ks. Jana Twardowskiego.
7. Pojedynek Jezuitów i Bernardynów. Uśmiech Pana Boga – bo w kościele trzeba się od czasu do czasu uśmiechać. – Ks. Jan Twardowski.
8. Spotkania w wierszach. Różne widzenie słowa poetyckiego – Ks. Jan Twardowski i Zbigniew Herbert.
9. „Bo ktoś musiał się za nich modlić. Za poległych kolegów” – Ks. Jan Twardowski – poeta, powstaniec, kapłan modlący się.
10. Czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi – Czesława Miłosza – ocalenie przez poezję.
11. Moralny wymiar poezji wieku XX – Czesław Miłosz.
12. „W Wilnie kwitną bzy” – miasto młodości w poezji Czesława Miłosza.
13. „Podarować zdradzonemu światu różę”… Tadeusz Różewicz i Zbigniew
14. Herbert – dwie koncepcje poezji po roku 1945.
15. Między liryczną czułością a postawangardowym „wstydem uczuć” – Zbigniew Herbert.
16. Filozoficzne przesłanie poezji polskiej Noblistki. Poetka podwójnego zaprzeczenia – Wisława Szymborska.
17. Przyjaźnie literackie – ks. Jan Twardowski i Jan Paweł II.
18. Przemiany polskiego języka poetyckiego – od Jana Kochanowskiego do ks. Jana Twardowskiego.
19. Trzej poeci z jednej ulicy (Karowej 47, Warszawa), Antoni Malczewski (autor pierwszej polskiej powieści poetyckiej), Juliusz Słowacki i ks. Jan Twardowski.
20. „Na śmierć poszli po kolei – jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec” – ofiara „młodych dwudziestoletnich” z lat 1939-1945, na przykładzie; Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Ziutka Szczepańskiego, Krystyny Krahelskiej.
21. Ks. Jan Twardowski w Powstaniu Warszawskim. Czy ks. Jan Twardowski mógł być żołnierzem w pełni tego słowa znaczeniu?
22. Dlaczego Powstanie Warszawskie tak głęboko zapisało się zarówno w biografii, jak i w poezji ks. Jana Twardowskiego.

Serdecznie zapraszamy do zapisów. Gwarantujemy kawał dobrej wiedzy! Jest to okazja, której nie można przegapić. Jesteśmy pewni, że na spotkaniu zyskają wszyscy uczestnicy. Prosimy o kontakt celem ustalenia szczegółów. e-mail: agnieszka.sperska@fundacjawieluserc.pl Tel.: +48 530 141 828