Warsztaty z pisania poezji „Słowa ułożone”

WARSZTATY Z PISANIA POEZJI 7 i 21 WRZEŚNIA

Zapraszamy mieszkańców dzielnicy Wola na warsztaty z pisania poezji. „Słowa ułożone” przeznaczone są dla miłośników poezji i literatury, dla wszystkich piszących, którzy chcieliby podzielić się swoimi myślami i rozwinąć posiadane lub nabyć zupełnie nowe umiejętności pisarskie.  Studiując wiersze wybranych poetów, omówione zostaną kluczowe terminy i środki poetyckie by następnie zacząć tworzyć własne szkice. 

Osobistości ze świata poezji i literatury, Jerzy Czarnota i Waldemar Smaszcz, opowiedzą, jak u nich przebiega proces twórczy, a na przykładach własnego dorobku pisarskiego odpowiedzą na podstawowe pytania;: czym jest poezja? Czy poezja ma wystarczającą moc, aby faktycznie coś zmienić? Czy wiersz może sprawić, że człowiek wstanie i podejmie działanie? Jak poezja zanurza nas w innym świecie?  

Udzielą wskazówek, jak wydobyć lub wyostrzyć w sobie zmysł estetyczny? Opowiedzą czym jest jakość poetycka? Czym jest dobry warsztat i jak go szlifować? Jak inspirować się otaczającą nas rzeczywistością i wydarzeniami, których jesteśmy świadkami? Jak zrozumieć elementy poezji, w tym znaczenia wiersza, wybory, techniki i doświadczenia. Jak zgrabnie manipulować zasadami językowymi.  Nauczymy się słuchania brzmienia, rytmu, powtórzeń wiersza.  Jak natchnąć wiersz emocjami i niuansami.  Jak uniknąć typowych problemów w poezji, takich jak; klisze i frazesy, wymuszone rymowanki, zbyt formalna mowa, nieprzyjemne rytmy. Jak odrzucić pisarski strach, że nie umiem, że nie podołam? 

Będziemy wspólnie pracować nad wierszami, zachęcając i dopingując, wyrażając, jakie uczucia wywołuje w nas dany wiersz. Zaczniemy od pisania fragmentów wierszy, przećwiczymy podstawowe elementy, by w końcu skomponować pełny utwór, który po wyrażeniu zgody autora, zostanie opublikowany na stronie Fundacji Wielu Serc, w specjalnie do tego stworzonej zakładce poświęconej warsztatom z poezji.

Na każdym etapie uczestnicy warsztatów będą wspierani w swojej podróży pisarskiej. 

Kilka słów o prowadzących warsztaty:

Jerzy Czarnota – poeta, twórca 6 tomików wierszy, student księdza Jana Twardowskiego, osoba o niezwykłej wrażliwości poetyckiej. Korzysta ze swojego talentu poetyckiego w sposób dyskretny, dojrzały i inteligentny, stwarza subtelne  i zarazem bogate poznawczo konstrukcje intelektualne i emocjonalne. Cechuje go zwięzłość oraz ogromne poczucie humoru, sprawia, że poezja staje się zrozumiała, przystępna i przyjemna. Wybiera wiersze, które są idealnymi przykładami punktów, których uczy, potrafi dać inne spojrzenie na te same koncepcje. W niezwykły sposób wyjaśnia tajniki pisania wierszy. 

Waldemar Smaszcz –  pisarz, historyk literatury, wybitny i ceniony krytyk literacki, eseista, edytor tekstów, biograf ks. Jana Twardowskiego, autor książek „Serce nie do pary”, „Zdarzyło się podczas spływu Łyną”, „Ludzie, których spotkałem”. Publikuje szkice poświęcone prozie polskiej, m.in. o Henryku Sienkiewiczu, Bolesławie Prusie, Władysławie Reymoncie, Zofii Kossak, Romanie Brandstaetterze. Tłumacz poezji Siergieja Jesienina oraz innych współczesnych poetów ukraińskich. Laureat licznych nagród literackich oraz wyróżnień.  

Agnieszka Sperska– – prezes Fundacji Wielu Serc, pomysłodawca oraz organizator warsztatów, pasjonatka poezji, miłośniczka twórczości ks. Jana Twardowskiego i Wisławy Szymborskiej. Ulubione wiersze, to; „Różne samotności”, „Do moich uczniów”, „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu”,  „O śmierci bez przesady”. Autorka kilku wierszy stworzonych w domowym zaciszu.

Warsztaty obejmują dwie grupy wiekowe: I grupa – seniorzy,  II grupa – młodzież (od 15 r. ż) i dorośli.

Liczba spotkań: 2

Czas trwania warsztatów: 2 godziny zegarowe.

Godziny: I grupa 14:00-16:00, II grupa 17:00-19:00

Miejsce: MAL Kotłownia, ul. Olbrachta 9, Warszawa

Data: 7 i 21 września 2023 r.

Ilość miejsc ograniczona. Osoby chcące wziąć udział w warsztatach, mogą zapisać się na dwa sposoby. Telefonicznie pod numerem 575 920 713 lub mailowo pod adresem: zapisy@fundacja-hereditas.pl

Gwarantujemy aktywny twórczo czas, przyjazną atmosferę wśród osób o podobnych zainteresowaniach i zbliżonej wrażliwości artystycznej. 

ZAPRASZAMY!

Projekt “Słowa ułożone” finansowany jest ze środków Dzielnicy Wola.